Mana Māja №130 (03.03.2008) | Šodien 28.01.2015
:: SATURS
:: TĒMAS
Būvniecība

Ērta celtniecība

Lietos betona blokus būvniecībā izmanto kā ķieģeļu aizvietotājus dažādām vajadzībām — sākot no pamatiem līdz skaņas necaurlaidīgām starpsienām. Šim materiālam piemīt labas akustiskās un siltuma izolācijas īpašības.

Ar betona blokiem būvniecība veicas ātrāk.

Betona bloki būtiski atvieglo darba procesu un ļauj paātrināt tempu. Tikai tiem ir kāds mīnuss — atsevišķi izstrādājumi ir salīdzinoši trausli, un pārvietošanas laikā tos iespējams sabojāt.

Vieglais un smagais betons

Vieglā betona bloki darināti no porainā jeb putu betona. Tos ir viegli pārnēsāt, ļaujot būvniekiem strādāt ātrāk, un paaugstina darba drošību. Putu betonu var zāģēt, urbt, tajā var veidot kanālus elektrības vadiem.

Šos izstrādājumus plaši izmanto gan ārējo, gan iekšējo sienu būvniecībā.

Parastā betona blokus ražo no smagāka betona, un tos var saukt par blokiem no vidēji blīva betona. Tā kā jaunākās tehnoloģijas piedāvā vieglā betona izstrādājumus, šos izstrādājumus izmanto retāk.

Izstrādājumu atšķirības

Konstruktīvajiem jeb celtniecības blokiem pārsvarā ir vienkārša taisnstūra forma, un tos ražo uz baltā vai pelēkā cementa bāzes.

Lielajiem blokiem (it īpaši tiem, ko ražo no parastā betona), ir doba struktūra. Bloku konstrukcija sastāv no ārējām sieniņām un starpsienām jeb ribām, kas atrodas iekšpusē. Dobā struktūra blokus ne tikai padara vieglākus, bet arī ļauj tajos ievietot metāla armatūru balstsienu konstrukciju stiprināšanai. Savukārt šūnu blokos dobumi atvērti tikai apakšējā virsmā.

Virsmas

Standarta blokiem nav estētisko īpašību, un tos izmanto sienu nesošajos centros, kas tiks pārklāti ar ģipša vai betona apmetumu. Šī iemesla dēļ uz blokiem abās pusēs tiek veidots “zig-zag” rievojums.

Gludie jeb fasādes betona bloki, kas būs labi redzami, parasti ir ar gludu virsmu. Dažkārt gan tos apstrādā ar smilšu strūklas ierīci, lai piešķirtu izturīgu, smalku faktūru.

Krāsojamie bloki derēs sienām, ko plānots noklāt ar fasādes krāsu.

Nestspēja

Vieglā un parastā betona blokus ražo gan nesošajām, gan nenesošajām konstrukcijām, taču parastā betona blokiem ir plašāks pieļaujamo slodžu diapazons. Tomēr var atrast arī vieglā betona blokus, kas labi derēs pat nesošajiem pamatiem un daudzstāvu būvēm.

Izolācija un nokrišņi

Putu betons pats par sevi paaugstina siltumizolāciju un samazina sienu skaņas caurlaidību. Blokus ar paaugstinātu skaņas izolāciju ražo speciāli starpsienām. Bloki ar augstām siltumizolācijas īpašībām lielā mērā apmierina prasības, kas tiek izvirzītas sienām. Tāpat kā ķieģeļi, arī betona bloki ir noturīgi pret nokrišņiem. Sala un ūdensizturīgos blokus ražo pamatiem un sienām, kurus novieto zemāk par zemes līmeni.

Ar saudzību un mīlestību

Betona blokus būtu nepieciešams nogādāt tuvāk būvlaukumam, kurā nosrisinās celtniecības darbi. Blokus vajadzētu novietot uz gludas, sausas virsmas un pārsegt ar brezentu vai polietilēna plēvi, lai pasargātu no lietus un sala.

“Ažūra” konstrukcijas

Perforētos betona blokus izmanto dekoratīvām ažūrveida sienām dārzu teritorijās. Šādi bloki nesaistās kā ķieģeļi vai konstruktīvie bloki, tāpēc tiem nepieciešami balsta statņi no atbilstošiem stāvblokiem. Virs tādiem blokiem un statņiem liek kores blokus.

Blokus, kas paredzēti ažūrveida konstrukcijām nedrīkst izmantot nesošās konstrukcijās.

Kā redzams, betona bloku pielietojums ir plašs un iespējas daudzveidīgas.

Valdis VALAINIS


:: MEKLĒŠANA
:: ARHĪVS

Gads

Numurs


:: Jaunais numurs
:: Izstādes 2013
:: Normatīvie. Likumi.
:: Izcenojumi
:: Noderīga informācija
  Top.LV
Copyright © SIA Multiprese.
Jebkuru materiālu kopēšana, izplatīšana, pārpublicēšana bez redakcijas rakstiskas atļaujas ir aizliegta.
Pie materiālu retranslācijas obligāta hiperatsauce uz www.multiprese.lv