Mana Māja №181 (26.01.2010) | Šodien 25.01.2015
:: SATURS
:: TĒMAS
Materiāli

Lejam māju formās

Būvniecības materiālu klāsts ir plašs — tajā sastopami gan senāki, gan jaunāki izgudrojumi. Viens no vecākajiem materiāliem ir ķieģelis, kura izmantošanas laiks būtu mērāms pat gadu tūkstošos. Savukārt putu betona mūžs ir vien “nieka” simts gadiņi. Tomēr māju būvniecībā tas ieņem tikpat cienījamu un pārliecinošu vietu, kā ķieģeļi.

Putubetona izstrādājumus izgatavo ar formu palīdzību.

Putubetons ir mākslīgs, porains akmens. Tas ir tik viegls, ka spēj turēties virs ūdens. Tajā pat laikā putu betons atbilst visām tām prasībām, kas tiek izvirzītas būvniecības materiāliem attiecībā uz izturību, noturību pret deformācijām, sala izturību, siltumizolācijas spējām u.tml. Materiālam piemīt arī atbilstošas akustiskās īpašības, bioloģiskā un uguns noturība. Tiesa, šī betona lielākais nelabvēlis var būt nokrišņu ūdens, ja tas aukstā laikā sasalst.

Tehnoloģija bez ķīmiskās reakcijas

Putu betons tiek radīts, vienmērīgi sadalot gaisa pūslīšus pa visu izejmateriālu, t.i. betona masu. Atšķirībā no gāzbetona, putu izstrādājums netiek ražots ar ķīmiskās reakcijas palīdzību. Tehnoloģiskajā procesā iepriekš sagatavotas, speciālas putas tiek sajauktas ar betona maisījumu.

Minētā betona veida vieglums un salīdzinoši lielie izmēri būtiski atvieglo celtniecības procesu. Putubetona blokus var likt uz līmes sastāva. Šāda izvēle samazina iespējamos aukstuma tiltiņus sienā. Tā kā betons ir mīksts, tajā viegli var izveidot atveres komunikāciju caurulēm, vadiem u.tml. Tāpat betonam var piešķirt dažādas formas.

Materiāla izmantošanas atbalstītāji uzsver arī, ka tas esot ekoloģisks izstrādājums. Uzkaršanas gadījumā betons neizdala kaitīgas un toksiskas vielas, kas nav mazsvarīgi.

Lejam un ražojam!

Putu betona izstrādājumus var izgatavot pēc dažādām metodēm. Viens no variantiem — sagatavoto masu lej saliekamās formās, un pēc tam blokus izņem ar rokām. Cits variants — masu lej neizjaucamās, kasešu formās, un kad bloks gatavs, seko automātiska sadalīšana. Tāpat masu var liet liela apjoma veidņos un vēlāk sazāģēt nepieciešamo izmēru blokos.

Plusi un mīnusi

Ja betonu lej kasešveida metāliskās formās, masa tur cietē aptuveni 12 stundas. Pēc tam gatavo izstrādājumu nogādā speciālās žāvēšanas telpās. Šī metode būs ekonomiski izdevīga, ja nepieciešams izgatavot nelielu daudzumu izstrādājumu, un pieļaujama kāda milimetra atkāpe no normas. Ja nepieciešami lieli apjomi, un stingra tipveida izmēru, tad šī metode nebūs īsti piemērota.

Metode ar bloku griešanu ietver sevī sekojošo: vispirms betons tiek ieliets formā bez starpsienām, bet pēc 14 stundām, kad tas sacietējis, nogādāts sagriešanai. No iegūtā gabala tiek nozāģēti atbilstošu izmēru bloki. Šī metode ir ražīga un ļauj iegūt faktiski jebkura izmēra izstrādājumus. Diemžēl ražošanas procesā rodas materiāla atkritumi. Turklāt šim ražošanas veidam nepieciešams papildus aprīkojums.

Putubetona izgatavošana speciālās formās ar automātisko sadalīšanu paredz betona masas ieliešanu speciālās formās ar starpsienām. Tā pēc materiāla sacietēšanas aptuveni 8 stundu laikā izveidojas jau gatavi bloki. Pēc tam tie automātiski tiek atdalīti. Šī metode ir vienkārša un ražīga, tikai ar to nav iespējams iegūt atšķirīgu izmēru blokus.

Putubetona bloku izgatavošanā var izmantot dažādu materiālu formas. Vienkāršākās un lētākās var darināt no finiera. Tomēr jāņem vērā, ka šie izstrādājumi nebūs izturīgi. Bloku gatavošanā tiek izmantotas arī metāla formas bez pamatnēm, izgatavotas ar lāzergriešanas metodi. Šīs formas gan vairāk uztveramas kā “ātrais” variants, jo īstu kvalitāti ar tām iegūt būs grūti. Labākas, precīzākas un izturīgākas būs formas ar bortiem uz eņģēm.

Varianti ir dažādi, un darbu veicējam jāizvērtē, kurš katrā konkrētajā gadījumā ir optimālākais.

Valdis VALAINIS


:: MEKLĒŠANA
:: ARHĪVS

Gads

Numurs


:: Jaunais numurs
:: Izstādes 2013
:: Normatīvie. Likumi.
:: Izcenojumi
:: Noderīga informācija
  Top.LV
Copyright © SIA Multiprese.
Jebkuru materiālu kopēšana, izplatīšana, pārpublicēšana bez redakcijas rakstiskas atļaujas ir aizliegta.
Pie materiālu retranslācijas obligāta hiperatsauce uz www.multiprese.lv