Mana Māja №181 (26.01.2010) | Šodien 31.01.2015
:: SATURS
:: TĒMAS
Dominika padomi

Dārza darbi pavasarī

Mūsmāju lepnums ir krāšņs un gaumīgs dārzs, kas jau no agra pavasara priecē ar pirmajiem ziediem, vasaras plaukumā dod dārzeņus un zaļumus, bet rudeņos bagātīgu augļu ražu. Dārza aprūpe saimniekiem ir vaļasprieks, kas sniedz lielisku atpūtu un norobežošanos no darba un ikdienas rūpēm.

Klāt pavasaris ar dārza darbiem.

Pavasarī tradicionālie dārza darbi parasti ir: veco, aizlauzto un nosalušo zaru izzāģēšana; koku vainagu veidošana un dzīvžogu atjaunošana; dārza sakopšana pēc ziemas guļas (rožu pieseguma noņemšana, augsnes uzrušināšana, mulčas uzbēršana, mēslošana utt.).

Speciālisti teic, ka augsne dārzā jāuzrok iespējami agri. Tomēr to var darīt tikai tad, kad tā vairs nelīp pie kājām un apvērsta nespīd. Pēc uzrakšanas svaigais rakums ar grābekli jānolīdzina.

Augsni apstrādājot, ieteicams to arī mēslot un ielabot. Šiem nolūkiem varētu lietot kūtsmēslus, savukārt ielabošanai — kūdru vai kompostus. Kūdra labi saista mitrumu, tāpēc tā sevišķi piemērota smilts augsnēs.

Augsne jāsastrādā tā, lai irdenā kārta būtu 35—40 cm bieza. Tas sevišķi svarīgi, ja paredzēts audzēt dažādas saknes — burkānus, pētersīļus, selerijas, pastinakus, puravus. Arī citi dārzeņi labāk augs un attīstīsies dziļi irdinātās augsnēs, jo tajās ir vairāk gaisa un tās ātri sasilst. Šādā zemā augu saknes izmanto gruntsūdens mitrumu un tik ātri necieš no sausuma.

Piemājas dārziņos augsni parasti uzrok triju lāpstu dziļumā.

Uzrokot augsni, jāraugās, lai velēnu pilnīgi apvērstu un lai lāpsta ietu pareizā slīpumā.

Pavasarī nebūtu par skādi iesēt arī jaunu zālienu. Sēklas pirms izsēšanas sajauc, sīkākām var piejaukt smiltis vai kūdru, lai vieglāk izsēt. Sējuma apjoms atkarīgs no sēklu kvalitātes, maisījuma sastāva un citiem apstākļiem. Zālienu sēšanas norma svārstās no 3—4 kg/100 m2. Pēc izsēšanas sēklas var iestrādāt ar grābekli, bet pēc tam pieblietēt ar veltni. Zālienu laista, ūdeni izsmidzinot, lai neizskalotu sēklu.

Pavasarī jāpadomā arī par dārza ainavas uzlabošanu vai izveidi. Šajā gadījumā var aicināt talkā ainavu arhitektu.

:: MEKLĒŠANA
:: ARHĪVS

Gads

Numurs


:: Jaunais numurs
:: Izstādes 2013
:: Normatīvie. Likumi.
:: Izcenojumi
:: Noderīga informācija
  Top.LV
Copyright © SIA Multiprese.
Jebkuru materiālu kopēšana, izplatīšana, pārpublicēšana bez redakcijas rakstiskas atļaujas ir aizliegta.
Pie materiālu retranslācijas obligāta hiperatsauce uz www.multiprese.lv