Mana Māja №91 (30.10.2006) | Šodien 31.01.2015
:: SATURS
:: TĒMAS
Materiāli

Putu betona celtnes

Pēdējā laikā savrupmāju būvniecībā bieži tiek izmantoti putu betona bloki. Šajā publikācijā iepazīstināsim jūs ar tehnoloģiju, kas ļauj uzcelt siltas mājas. Minētajam materiālam piemīt daudz labu īpašību, taču tas nav pilnīgi ideāls, kā jau jebkura lieta uz šīs pasaules.

Putu betons labi glabā siltumu.

Putu betona celtņu būvniecība pirmajā brīdī šķiet līdzīga ķieģeļu māju tapšanas procesam, taču materiāla struktūra konstrukcijas sienām piešķir dažādas īpatnības. Visa putu betona izstrādājuma apjomā vienmērīgi izvietojušās poras ar diametru 0,5—2 mm. Tajās esošais gaiss ir labs siltuma izolators. Līdz ar to putu betona siena 30 cm biezumā pēc siltuma saglabāšanas īpašībām ir līdzvērtīga ķieģeļu krāvumam 1,7 m biezumā. Savukārt skaņas izolācijas rādītāji ir pat 10 reizes labāki, nekā ķieģeļiem.

Liela izmēra bloku izmantošana samazina darba patēriņu un paātrina būvniecības procesu. Putu betonu var zāģēt, frēzēt, urbt u.tml. Līdz ar to vienkāršāka kļūst komunikāciju ievilkšana. Materiāls ir tvaiku caurlaidīgs, un tāpēc putu betona būves labi “elpo”.

Tomēr neviens materiāls nav absolūti ideāls, un arī putu betonam piemīt savas sliktās īpašības. Porainība paaugstina materiāla ūdens uzsūkšanas spēju, un, ja ūdens materiālā sasalst, tad bloki var izjukt. Tas nozīmē, ka sienu ārējās virsmas jāaizsargā no atmosfēras nokrišņiem. Taču tas jādara uzmanīgi — lai nesamazinātos konstrukciju tvaika caurlaidība.

Kā aizsardzības līdzekli var izmantot tvaiku caurlaidīgu apmetumu, kas pēc tam tiek pārklāts ar “elpojošu” krāsu. Ēku var arī apšūt ar plastikāta vai metāla saidingu vai paneļiem. Parunas “mans nams-mana pils” piekritēji būves apdarē var izmantot ķieģeļus. Tādējādi būs notikusi neliela “acu apmānīšana”, taču prestiža izskata efekts būs panākts.

Būvējot putu betona celtnes, jāatceras vēl viena lieta — lai arī, kādu apdares materiālu izvēlaties, starp sienu un apdari jābūt ventilācijas spraugai. Ja tādas nebūs, no putu betona izplūstošais tvaiks nespēs izplūst ārpusē. Tas sāks kondensēties uz virsmām starp materiāliem un arī pašā betonā. Līdz ar to pie zemas gaisa temperatūras bloki sāks bojāties. Vienīgais izņēmums ir putu betons un ķieģeļi starp šāda veida apdari var arī neveidot ventilācijas spraugas. Tikai tādā gadījumā jānodrošina, lai mājā labi darbotos ventilācijas sistēmas (dabīgā un mākslīgā).

Putu betona ēkās nevajadzētu pieļaut pārlieku lielu sienu samitrināšanos no iekšpuses. Tas nozīmē, ka telpās ar paaugstinātu mitruma saturu (vannas istabās un virtuvēs) sienas labāk noklāt ar tvaiku necaurlaidīgu mitrumu izolējošu sastāvu vai apdarināt ar keramikas flīzēm.

Putu betons labi glabā siltumu, tomēr vajadzētu padomāt par to, kā māju padarīt vēl siltāku. Šim nolūkam derēs biezs putupolistirola slāni, kas novietots starp putu betonu un apdares materiālu. Un tā jūs būsiet tikuši pie mūsdienīgas, siltas un ērti uzbūvējamas dzīvojamās mājas.


:: MEKLĒŠANA
:: ARHĪVS

Gads

Numurs


:: Jaunais numurs
:: Izstādes 2013
:: Normatīvie. Likumi.
:: Izcenojumi
:: Noderīga informācija
  Top.LV
Copyright © SIA Multiprese.
Jebkuru materiālu kopēšana, izplatīšana, pārpublicēšana bez redakcijas rakstiskas atļaujas ir aizliegta.
Pie materiālu retranslācijas obligāta hiperatsauce uz www.multiprese.lv